رنگ روغن چیست؟

رنگ روغن در گذشته از جوشاند گیاه کتان و روغن ان بدست می امد. و سپس ان را با مواد رنگی مخلوط می کردند.

به رنگ های روغنی رنگ های الکیدی گفته می شوند. برای استفاده از رنگ روغن در نقاشی، از حلال‌های گوناگونی از جمله تینر و روغن‌های گیاهی استفاده می‌شود.

امروزه مکمل‌های گوناگونی برای استفادهٔ بهتر از رنگ روغن ساخته شده‌اند. که نقاشان بر اساس سبک و هدف خود از آن‌ها بهره می‌گیرند. رنگ روغن به عنوان رنگ پایهٔ روغن، دارای ویژگی‌های متفاوتی است که آن را ماندگار و پر استفاده کرده. به طوری که بخش زیادی از نقاشی‌هایی که از گذشته‌های دور به جا مانده‌اند را نقاشی‌های رنگ روغنی تشکیل می دهند. رنگ روغن به عنوان رنگ پایهٔ روغن، دارای ویژگی‌های متفاوتی است که آن را ماندگار و پر استفاده کرده.

انواع رنگ روغنی

 

رنگ روغن براق: دوام وماندگاری این نوع نقاشی،نسبت به رنگ روغن مات بیشتر است. به همین خاطر در مواردی که بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارند. و همچنین دربهای آهنی را باید با استفاده از رنگ روغنی براق نقاشی نمود.

رنگ روغن مات: از این نوع رنگ در داخل ساختمان و بر روی سطوح گچی و بیشتر روی کارهایی که از نظر زیرسازی ایراد دارد.

و قابلیت ترمیم آن مشکل است انجام می دهند. تا شکل و ایراد کار با رنگ‌آمیزی روغنی مات بر طرف گردد.

تاریخچه

از حدود ۱۴۰۰ م به بعد به نقاشی ای مستقل از دیوار برمی‌خوریم که آن را تابلوی رنگ روغن می‌نامیم.

کشیشی به نام گوت فیلد با بهره‌گیری از آثار هنر شرقی (چین) که توسط شرق شناسان به اروپای شمالی رسیده بود، که در آن نقاشان چینی روی نقاشی ای را که رنگ شده بود، لاک (صمغ عربی) می‌کشیدند تا جلای نقاشی از بین نرود.

گوت فیلد برای اولین بار به جای ترکیب رنگ (پیگمنت پودر) با آب و زرده تخم مرغ از روغن بزرک Linseed Oil استفاده کرد.

سپس برادران وان آیک Eyck (یان و هوبرت) با تأثیر از استاد فلاماندری رنگ روغن با تأسی از گوت فیلد رواج دادند.

وان آیک با تابلوی رنگ روغن خود به نام جوانی آرنولفینی و نوعروسش در سال ۱۴۳۴م مشهوریتی بهم زد.

از این مقطع به بعد،ما به جای دیوار یا تخته چوب به عنوان ساپورت یا تکیه گاه، بوم ساخته شده با متقال را داریم که به آن کانواس Canvas گویند.

(آنتونلو و جووانی بلینی Bellini (1516. 1430 م، بنیانگذار مکتب ونیز) دو نقاش ونیزی، روش رنگ روغن را از اروپای شمالی به ایتالیا می‌آورند. که روش کارشان کاربرد صمغ در رنگ روغن است.

بوم به شکل امروزی خود به سال ۱۵۲۰ م در ونیز عمومیت کامل یافته و به جای حرفه تخته نقاشی سازی، حرفه‌ای به نام بوم‌سازی رایج شد.

نخستین نمونه‌های نقاشی رنگ روغن نقش‌های بودا در غارهای بامیان (مناطق مرکزی افغانستان) است که در سال‌های ۶۵۰ میلادی ترسیم شده‌اند. منبع تاریخچه:ویکی پدیا

مزایا

رنگ روغنی دارای درخشندگی مناسب است و پوشانندگی خوبی دارد و می توان ان را در سطوح مختلف استفاده کرد. نقاشان حرفه ای از رنگ روغن استفاده می کنند . چون که ماندگاری بالا دارند و با دوام هستند وقابلیت چسبندگی دارد.قابلیت شستشوی بالای رنگ های روغنی یکی از ویژگی مهم است. با استفاده از رنگ روغنی برای رنگ آمیزی دیوار ها، به دلیل اینکه دارای پایه ی حلال نفتی هستند، میتوانید به راحتی دیوار های منزل رو با آب شستشو بدید.

به دلیل ضد آب بودن برای رنگ آمیزی نرده و چارچوب ها و درب های فلزی و چوبی رنگ روغنی بسیار مناسب است.

یکی از مهم ترین ویژگی ان این است که قابل استفاده در مکانهای با رطوبت بالا است ومقاوم در برابر رشد کپک است.

معایب

دیر خشک شدن در سطح مختلف و زما بر بودن فرایند خشک شدن پیاده سازی و استفاده سخت در سطوح مختلف از معایب رنگ روغن است.

همچنین تمیزشوندگی سخت از روی سطوح مختلف

انتشار مواد سمی و مضر

داشتن بو بدلیل ترکیبات شیمیایی

مناسب ترین حلال رنگ روغن

در رنگ‌های روغنی نیاز به استفاده مناسب از حلال‌ها خواهید بود. وایت اسپریت یا همان تینر روغنی مناسب‌ترین حلال برای این نوع رنگ می‌باشد.(اشنایی با رنگ روغن)

کمتر خواندن ادامه مطلب