خانه > وبلاگ > انواع رنگ > نحوه استفاده از کاردک بتونه

نحوه استفاده از کاردک بتونه

 نحوه استفاده از کاردک بتونه:انتخاب کاردک های بتونه بستگی به کاربرد آن ها دارد. در واقع کاردک های انعطاف پذیر برای پیاده سازی بتونه و مواد روی سطح بهتر هستند. در حالی که انواع سفت و سخت آن ها برای تراش رنگ و کچ به کار می روند.

در کل می توان گفت که اگر چه این ابزار جز ملزومات نقاشی محسوب نمی شود. اما وجود آن می تواند زمینه سازی سطوح و فرآیند نقاشی را بسیار ساده تر کند. بنابراین در ادامه نحوه استفاده از این وسیله شرح داده می شود.

کاردک های بتونه انواع مختلفی از نظر اشکال و اندازه دارند، اما باید نوع مناسب آن را برای کاربرد مورد نظر انتخاب کرد.در این راستا و برای پخش بتونه روی سطح باید یک کاردک بتونه ای تخت و انعطاف پذیر را انتخاب کرد. زیرا بین کاردک های تخت و زاویه دار، کاردک های تخت در پخش مواد عملکرد بهتری دارند. همچنین همان طور که گفته شد بهتر است به جای تیغه سفت، از تیغه انعطاف پذیر استفاده شود. این تیغه بسته به سلیقه افراد می تواند پلاستیکی یا فولادی باشد. اما قابل توجه است که از آن جایی که چاقوهای پلاستیکی قیمت پایین تری دارند، جنس ضعیف تری نیز دارند. بنابراین اگر قرار است این وسیله در پروژه های متعددی مورد استفاده قرار گیرد. کاردک فولادی گزینه مناسب تری خواهد بود.
کاردک های بتونه ابعاد مختلفی نیز دارند. به طور کلی یک کاردک تقریبا هشت سانتی متری می تواند برای پروژه های مختلف کاربردی باشد. برای  سطوح بزرگتر نیز می توان از کاردک های ده سانتی متری استفاده کرد. هم چنین برای راحتی کار در قسمت های کوچک می توان کاردک هایی با عرض کمتر را انتخاب نمود.

مرحله اول

نحوه استفاده از کاردک بتونه:برای کار با بتونه ابتدا باید حجم کوچکی از  بتونه را با سطح صاف بتونه برداشت. بعضی از بتونه ها و محصولاتی از این نوع در ظرف های پلاستیکی مخصوص عرضه می شوند. بنابراین می توان کاردک بتونه را وارد این ظرف ها کرده و مقداری از بتونه را برداشت. توصیه می شود. که حجم بتونه با توجه به ابعاد ترک یا حفره موجود روی سطح انتخاب شود تا بتواند سطح آن را به خوبی پر کند.

باید توجه داشت. که بسیاری از محصولات، از جمله بتونه های مخصوص دیوار، قبل از استفاده باید با آب مخلوط شوند. بنابراین دستورالعمل های سازنده در مورد مقدار آب را به خوبی مورد بررسی قرار داد. علاوه بر این محصولات خشک که نیازی به مخلوط شدن با آب ندارند. مانند بتونه مخصوص پنجره، اغلب می توانند. با دست مورد استفاده قرار گیرند و بدون استفاده از کاردک روی سطح پیاده شوند.

مرحله دوم

پودر بتونه را به نسبت دو به یک در یک سطل مخلوط کرد. اما باید توجه داشت که بهتر است مخلوط کردن بتونه و آب، طبق دستورالعمل های موجود روی بسته بندی انجام شود. تا به حالت ایده آل خود نزدیک باشد. اما به صورت کلی ابتدا باید آب را در سطل ریخت و سپس مقدار صحیح بتونه خشک را به آن اضافه نمود. در این مرحله نکته مهم این است که فقط مقداری از بتونه که در بازه زمانی دو ساعته مورد استفاده قرار می گیرد. تهیه شود. زیرا پس از این زمان بتونه سفت شده و کار با آن خیلی سخت خواهد شد. بنابراین بهتر است در صورت عدم اطمینان از بتونه مورد نیاز، ابتدا حجم کمی از مخلوط آماده و سپس در صورت لزوم مجددا مخلوط دیگری تهیه کرد.

یکی از راه هایی که می توان برای حفظ مخلوط از آن کمک گرفت این است.که یک حوله مرطوب را بالای سطل بتونه قرار داد تا به حفظ رطوبت آن کمک کند. بتونه های خشک پایه سیمانی دارند و برای مصارف داخلی یا خارجی روی دیوارهای گچی و بتونی عالی هستند. اما بتونه دیواری که از پیش مخلوط شده اند. مبتنی بر اکریلیک هستند و فقط برای استفاده داخلی به ویژه برای تعمیر دیوارهای رنگ شده توصیه می شوند.

مرحله سوم

پس از آماده کردن مخلوط، باید آن را به خوبی هم زد تا کاملا مخلوط و یکدست شود. بهترین و آسان ترین راه برای مخلوط کردن بتونه استفاده از ابزار کمکی همزن و اتصال آن بر روی یک مته قدرتمند است که با سرعت پایین تنظیم شده باشد. با این حال، می توان از یک چوب یا ابزار معمولی برای همین استفاده کرد. اما در هر صورت باید اطمینان حاصل کرد که مواد خشک کاملا با آب مخلوط شود به طوری که هیچ توده ای در محصول نهایی وجود نداشته باشد. نکته ای که برای سنجش یک مخلوط مناسب باید در نظر داشت این است که بتونه باید دارای قوام بالایی باشد، اما خشک به نظر نرسد. در واقع اگر یک اسکوپ از مخلوط بر روی کاردک بتونه گذاشته و سپس کاردک به پهلو نگه داشته شود، بتونه باید بتواند روی آن بلغزد. بنابراین در صورتی که قوام مورد نظر به دست نیامده باشد، می توان آن را با افزودن آب بیشتر یا مخلوط خشک تغییر داد تا به حالت دلخواه نزدیک شود.

مرحله چهارم

در قدم بعدی باید کاردک را با زاویه ۳۰ درجه روی حفره نگه داشت. سپس لبه آن را محکم به دیوار چسباند به طوری که بتونه در لبه پایینی حفره قرار بگیرد. باید توجه داشت که اگر روی شکافی بزرگتر از ناخن کار می شود، ابتدا باید بتونه در لبه های آن قرار گیرد، به این ترتیب بتونه کافی برای پر کردن شکاف در اختیار خواهد بود.

مرحله پنجم

بتونه را باید صورت عمودی روی سطح مورد نظر پهن کرد. به این منظور باید کاردک بتونه را از پایین به بالا حرکت داد. با این کار حجم زیادی از بتونه روی دیوار قرار می گیرد اما در صورت نیاز می توان مقداری از بتونه اضافی را برداشته و به همان روش مجددا روی سطح پیاده کرد. سپس باید کاردک را از بالا به پایین بر روی قسمت های بتونه کشی شده حرکت داد. با این روش تقریبا نیمی از حفره با بتونه نیمه پر می شود. بنابراین اگر پس از این مرحله هنوز حفره ها قابل مشاهده باشند، اشکالی ندارد.

مرحله ششم

در گام بعد می بایست با حرکات افقی کاردک روی دیوار، بتونه اضافی را خراش داد و از بین برد. برای این کار باید از سمت تمیز کاردک استفاده کرد و آن را با زاویه ۳۰ درجه به صورت افقی نگه داشت. سپس باید چاقو را به طرف راست و چپ حرکت داد تا سطح کاملا هموار شود. این کار را باید تا جایی ادامه داد که قبل از خشک شدن کامل بتونه، تمام مناطق خشن و ناهموار مسطح شوند.

مرحله آخر

در پایان و بعد از خشک شدن بتونه، باید آن را سنباده زد. حداقل زمانی که برای خشک شدن بتونه ۴-۶ ساعت و در محیط رطوبتی حدود ۱۲-۲۴ ساعت زمان لازم است. پس از این زمان، باید بتونه را با سنباده ریز (۳۰۰-۴۰۰ گرمی) صاف کرد، سپس هرگونه گرد و غبار را با یک پارچه تمیز و کمی مرطوب پاک نمود. نکته قابل توجه این است که اگر سطح بتونه هنوز مرطوب به نظر برسد، قبل از سنباده زدن، باید زمان بیشتری را منتظر ماند. یکی از نشانه های بتونه خشک این است که معمولا بتونه هنگام خشک شدن رنگ روشن تری پیدا می کند.

مطالب دیگر:نمای رولتکس چیست؟

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!