اپوکسی

خانه > وبلاگ > انواع رنگ > تفاوت اپوکسی و پلی یورتان چیست؟

تفاوت اپوکسی و پلی یورتان چیست؟

تفاوت اپوکسی و پلی یورتان چیست؟رنگ اپوکسی انواع مختلفی دارد که از مهمترین آنها می توان به رنگ اپوکسی دیوار، رنگ اپوکسی فلزات مانند رنگ اپوکسی آهن اشاره نمود و همچنین ضخامت رنگ اپوکسی نیز با توجه به کاربری آن می تواند متغیر باشد. در حالت کلی ویژگی های رنگ اپوکسی و رنگ پلی یورتان تا حدود زیادی به یکدیگر شباهت دارد همچنین فرایند تشکیل و اجرای آنها نیز تا حدود زیادی به یکدیگر شباهت داشته و بیشتر با استفاده از اسپره انجام می گردید می گردد و در انتها سطحی یکپارچه و یکدست را تحویل می دهد.

تفاوت ها

یکی از انواع تفاوت رنگ اپوکسی با رنگ پلی یورتان در این است. که رنگ پلی یورتان بر پایه رزین پلی یورتان را به صورت دو جزئی تولید می گردد. و این نوع رنگ مقاومت بسیار بالا در برابر انواع اشعه ها از جمله اشعه ماورای بنفش و نور خورشید از خود نشان می دهد. رنگ پلی یورتان مقاومت بسیار عالی در برابر رطوبت از خود نشان می دهد. اگر هم بخواهیم در مورد تفاوت رنگ اپوکسی با رنگ پلی یورتان سخن بگوییم می توان در  مورد مقاومت و استحکام بسیار مناسب رنگ پلی یورتان در برابر اشعه ماورای بنفش سخن گفت. 

رنگ اپوکسی نسبت به قیمت رنگ پلی یورتان کمتر میباشد. با توجه به همین موضوع در کاربری‌های که احتیاج به صرفه اقتصادی و صرفه جویی در بحث هزینه ها می باشد. معمولا رنگ های اپوکسی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد پلی یورتان

  • پلی یورتان انعطاف‌ پذیری و نرمش بیشتری نسبت به اپوکسی دارد. که این قابلیت آن موجب شده مقاومت بیشتری در برابر خط و خش، پوسیدگی و ساییدگی داشته باشد.
  • کفپوش پلی یورتان مقاومت بالایی دربرابر اشعه UV دارد و گزینه مناسبی برای استفاده در فضای باز است.
  • پلی یورتان با سرعت بیشتری پخت می ‌شود. بنابراین اگر پروژه شما باید در زمان کوتاهتری انجام شود، پلی یورتان زودتر از اپوکسی اجرا می‌ شود.
  •  مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی دارد. و برای مراکز و صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی و کارخانه ‌های فرآوری نوشیدنی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

کاربرد اپوکسی

  • با توجه به اینکه کفپوش اپوکسی مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی دارد، بهترین انتخاب برای کارخانه ‌ها و مراکزی که در آن مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. نظیر کارخانه ‌های تولید باطری، محسوب می‌ شود.
  • مقاومت بسیار بالایی دارد. که موجب شده این نوع کفپوش برای مراکزی که ترافیک و تردد وسایل سنگین در آنها وجود دارد، نظیر انبارها، تولیدی ‌ها، کارخانه ‌های بسته بندی و خودرو سازی، گزینه مناسبی باشد.
  •  اپوکسی در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مرور زمان زرد می ‌شود. و معمولا پیشنهاد نمی ‌شود در فضای باز و جایی که اشعه UV به طور مستقیم به روی آن می ‌تابد، اجرا شود.
  • ظاهر براقی دارد.

مطالب دیگر: رنگ اکریلیک چیست؟

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!