Apartment Remodeling and Painting by Caucasian Construction Worker.


خانه > وبلاگ > انواع رنگ > نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک

نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک

نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک: رنگ اکریلیک یک رنگ با سرعت خشک شدن بالاست که از پخش شدن پیگمنت‌ها (رنگدانه) در امولسیون پلیمر اکریلیک ساخته شده است. این رنگ‌ها قابل حل در آب بوده اما زمانی که رنگ اعمال شده خشک می‌شود مقاومت در برابر آب خواهد داشت.رنگ اکریلیک قابلیت اعمال بر روی سطوح مختلف مانند بتن، آجر، گچ،فلز و… را دارد. البته بسته به نوع سطح می‌بایست از رنگ‌های مخصوص همچون ضدزنگ و … نیز استفاده نمود.رنگ‌های اکریلیک چنانچه ار رزین‌های مرغوب تهیه شده باشد دارای قابلیت شستشویی مناسب است و نسبت به رنگ‌های پلاستیک ثبات شستشویی بالاتری دارد اما نسبت به رنگ‌های روغنی آلکیدی ثبات کمتری دارد.

اولین بار در دهه ۱۹۵۰ رنگ اکریلیک ساخته شد از یک پروتئین مصنوعی برای اتصال رنگدانه ها استفاده می کند. از آنجا که می توان آن را با آب رقیق کرد و بسته به اینکه چقدر آب به آن اضافه می شود، نازک یا ضخیم مورد استفاده قرار گیرد، می تواند شبیه آب رنگ یا یک نقاشی رنگ روغن باشد، یا ویژگی های منحصر به فرد خود را داشته باشد که با رسانه های دیگر دست نیافتنی نیست. رنگ اکریلیک هنگامی که خشک شد ضد آب است. نکته جالب در مورد این رنگ ­ها این است که کار با آن­ ها بسیار ساده­ تر از رنگ ­های روغنی است. از آنجا که پایه این رنگ ­ها آب است، به راحتی قابل استفاده­ اند و سریع خشک می‌شوند. بنابراین در مدت زمان کوتاهی می توان دو لایه رنگ را روی سطح موردنظر پیاده کرده و به پوشش صاف و یکنواختی رسید.

انواع رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک سه نوع دارد مات ، نیمه مات ، براق ، نوع مات آن از همه خاصیتهای ممکن برخوردار نیست از جمله قابلیت شستشو بودن و استحکام.

مزایا و معایب

قابلیت شستشو. سرعت خشک شدن بالا. سهولت اجراء و قابل رقیق شدن با آب. مقاومت فوق‌العاده در برابر سایش. مقاومت در برابر اشعه خورشید یا uv یا نور ماوراء بنفش. سازگار با محیط زیست. قدرت پوشانندگی بسیار عالی. بدون بوی نامطبوع. ساخته شده از بهترین مواد اولیه و تکنولوژی بالا. عدم ایجاد حساسیت. مناسب برای سطوح گچی، سیمانی، آجری. زود خشک می‌شوند و خواص ضد باکتری و کپک دارند. معایب رنگ آکریلیک آب پایه: چنانچه با قلم مو بروی سطوح صاف و صیقلی اعمال شوند رد قلمو مشخص خواهد بود. براقیت کمتری نسبت به بقیه رنگ‌ها دارند.ضمن اینکه به دلیل ترکیبات این رنگ هنگام اجرا ظرف محتوی رنگ به دلیل چسبندگی و سرعت خشک شدن این محصول پر از تکه‌های لاتکس گونه می‌شود.

کاربرد

رنگ های اکریلیک قابلیت اجرا بر روی تمامی سطوح رو دارند. فرقی نمیکنه این سطوح گچی باشن یا بتنی یا آجری! همچنین میتونین برروی سطوح داخلی و خارجی هم از رنگ های اکریلیک استفاده کنین. یعنی رنگ های اکریلیک قابلیت استفاده به عنوان نمای ساختمان رو هم دارند. رنگ های اکریلیک دارای نوع ضد زنگ هم هستند که برای سطوح فلزی استفاده میشن.

طریقه مصرف

  • قبل از رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک سطح را کاملا تمیز کرده و باید کاملا خشک باشد.
  • در سطوح بیرونی ساختمان از قبیل بتن و سیمان تخته ماله، شستشو به وسیلهٔ واترجت (آب فشار قوی) توصیه می‌گردد.
  • برای رنگ آمیزی ابتدا رنگ را به طور کامل مخلوط کنید. برای رقیق کردن آن حدودا به میزان ۱۵-۲۰ درصد وزنی رنگ،به آن آب اضافه کنید.
  • به وسیلهٔ غلتک، قلم‌مو یا پمپ رنگ پاش بدون هوا (ایرلس) پرایمر آماده شده را بر روی سطح خشک و فاقد هرگونه آلودگی اعمال نمائید.
  • استفاده از غلتک برای رنگ آمیزی آن مناسب‌تر است.
  • خشک شدن آستری اکریلیک بسته به رطوبت و درجه حرارت حدودا ۶-۴ ساعت طول می‌کشد.

مطالب دیگر: رنگ ترافیکی چیست؟

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!