خانه > وبلاگ > انواع رنگ > واش پرایمر چیست؟

واش پرایمر چیست؟

واش پرایمر چیست؟واش پرایمر( یا Etch primer) یک پرایمر سنتزی است که معمولا شامل زینک کرومات یا فسفریک اسید می‌باشد. این ماده به عنوان لایه اولیه بر روی سطوح فلز اعمال شده و خواص ضدخوردگی خوبی دارد و یک پیش‌نیاز و آماده‌سازی قبل از اعمال هر نوع پوشش دیگر می‌باشد.

واش پرایمرها بهره‌وری سیستم‌های پوششی رنگ را افزایش داده و نقش مهمی در مقاومت در برابر خوردگی از سطوحی مانند آلومنیوم و قسمت‌های گالوانایزشده ایفا می‌کنند.

این واش پرایمر‌ها برای استفاده در کنار دیگر پوشش‌ها به منظور دستیابی به حداکثر محافظت در برابر خوردگی و تخریب طراحی شده‌اند.

خواص و ویژگی‌های واش پرایمر اپوکسی

  • چسبندگی عالی
  • سرعت خشک شدن خوب
  • مقاومت جوی خوب
  • خواص فیزیکی و مکانیکی مناسب
  • ظاهری یکنواخت

واش پرایمرها عموما بر روی قسمت‌های آلومنیومی و گالوانایزشده اعمال می‌شوند و در کنار آستری‌های غنی از پودر روی استفاده می گردند. واش پرایمرها در طیف وسیعی از زیرآیندهای زیر به کار می‌روند:

  1. فولاد ضدزنگ
  2. آلومینیوم
  3. گالوانیزه

اغلب واش پرایمرها سرعت خشک شدن بالا و بوی کمی دارند. باید توجه داشت که واش پرایمرها بر روی سطوح چوبی و پلاستیکی قابلیت کاربرد ندارند.

شرايط محيط رنگ آميزی :
بهترين درجه حرارت محيط و سطح کار حين رنگ آميزی بين ۴۰-۱۰ درجه سانتيگراد می باشد برای حصول کيفيت مناسب، توصيه می گردد رنگ آميزی حتی الامکان در محيط های سرپوشيده انجام شود. دمای محيط هنگام رنگ آميزی بايستی حداقل ۳ درجه سانتيگراد بالاتر از نقطه شبنم محيط باشد تا از تشکيل قطرات آب روی سطح جلوگيری شود.

روش اعمال رنگ :
رنگ را بوسيله همزن با دور مناسب ميکس و يکنواخت گردد (رعايت فاصله زمانی مناسب بين لايه ها الزامی است)
با توجه به نوع دستگاه پاشش (در صورتی که روش اعمال پاشش باشد) با اضافه کردن تدريجی تينر مخلوط رنگ را به ويسکوزيته مناسب رسانيد.

تجهيزات رنگ آميزی :
–    اسپری بدون هوا (Air Less) با قطر نازل inch 015/0-013/0
–    اسپری هوا (conventional) با قطر نازل mm 2-5/1  و فشار ۵-۳ اتمسفر
–    قلم مو و غلطک

نکات ايمنی :
–    توصيه می گردد از استنشاق مداوم ذرات اين رنگ در فضاهای بسته خودداری نموده و حتی الامکان از لوازم ايمنی مناسب استفاده و در صورت تماس با پوست و چشم با آب زياد شستشو گردد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!