خانه > وبلاگ > انواع رنگ > آموزش رنگ آمیزی کابینت ها

آموزش رنگ آمیزی کابینت ها

آموزش رنگ آمیزی کابینت ها:ماندگاری رنگ برای کابینت آشپزخانه که از آن بسیار استفاده می شود اهمیت دارد. از سوی دیگر، رنگ روغنی بودار بوده و می تواند برای خانه مضر باشد. و تمیز کردن ابزار استفاده شده هم به مواد شیمیایی نیاز دارد. رنگ های لاتکس امروزی بدون بو هستند و با آب و صابون تمیز می شوند، که البته آسان تر است.

پس از انتخاب رنگ روغنی یا آب، باید میزان براق بودن آن را انتخاب کنید. برای کابینت رنگ نیمه براق بهتر است، مگر اینکه به دنبال کابینت های کاملا براق باشید. تمیز کردن کابینت براق از تمیز کردن کابینت مات آسان تر است.

ابزار و لوازم

  • برس رنگ ۵ سانتی متری
  • سطل رنگ
  • سوهان
  • پارچه
  • جاروبرقی
  • رنگ
  • پیچ گوشتی
  • بتونه
  • رنگ

دستورالعمل رنگ کاری کابینت های آشپزخانه

۱٫ ابزار مناسب

یک قلموی با کیفیت ِ ۵ سانتی متری داشته باشید. آنهایی که به نقاشی ساختمان وارد هستند می‌دانند که باید برای رنگ روغنی از برس با شانه طبیعی یا برس مصنوعی مخصوص رنگ روغنی استفاده کنید. رنگ لاتکس به برس با شانه مصنوعی نیاز دارد. زیرا آب موجود در این رنگ به شانه طبیعی آسیب رسانده و رنگ آمیزی خوب پیش نمی رود. اگر در کابینت تخت است، می توانید از غلتک مناسب هم استفاده کنید.

حتما باید سطل رنگ داشته باشید. هیچ نقاشی از خود قوطی رنگ استفاده نمی کند و اجازه نمی دهد تا قطرات رنگ آلودگی ایجاد کنند. به دنبال یک سطل دسته دار، لبه دار (برای پاک کردن رنگ از برس) و دارای آهنربا (که در هنگام استفاده نکردن از برس آن  را به حالت ایستاده نگه دارد) باشید.

۲٫ درها و اتصالات کابینت ها را جدا کنید

تمام درها و اتصالات آن و دستگیره ها و پیچ و مهره های کشوها را باز کنید.برای باز کردن هر دستگیره، هر پیچ متصل به چهارچوب کابینت و دو پیچ متصل به در را جدا کنید. توجه داشته باشید که برخی از دستگیره های فنجانی دو پیچ اضافی دارند که پس از نصب در آن را خوب نگه می دارد. این پیچ ها را گم نکنید.

۳٫ قسمت مقابل کشوها را باز کنید

اگر قسمت مقابل کشو از داخل به آن پیچ شده است، آن را جدا کنید. هر نوع اتصال را در بسته مخصوص همان کشو قرار دهید تا چیزی گم نشود.

۴٫ سطوحی که باید رنگ آمیزی شوند را تمیز کنید

کف آشپزخانه و پیشخوان را با پارچه بپوشانید تا قطرات رنگ روی آنها نریزد. با چسب کاغذها را به کف بچسبانید. کابینت های آشپزخانه چرب می شوند، بنابراین اگر آن ها را با تمیز کننده هایی مانند تری سدیم فسفات خوب (که از رنگ فروشی ها، ابزار فروشی ها و فروشگاه ها، قابل خریداری است) تمیز نکنید، رنگ به خوبی روی آن نمی نشیند. کمی مایع ظرفشویی با آب مخلوط کنید و سپس با کمک اسفنج تمام سطوح را تمیز کنید و سپس با آب بشویید.

۵٫ سطح را سمباده بزنید

هدف سمباده زدن این است که سطح صاف شده و برای بتونه زدن مناسب باشد. برای صاف کردن این سطوح از سمباده ۱۲۰ استفاده کنید. برای کابینت های طرح دار از سمباده های خیلی نرم تر استفاده کنید. سطح را جارو برقی زده و سپس با پارچه تمیز کنید تا ذرات گرد و خاک از بین برود. (برای این منظور می توانید از پارچه بدون کرک استفاده کنید که از ابزار فروشی ها، رنگ فروشی ها و فروشگاه ها قابل خریداری است.)

۶٫ درها و تکه جلویی کشوها را یک دست آستر بزنید

کمی روزنامه و پارچه در کف قرار دهید و سپس در و قطعه جلویی کابینت را روی آن قرار دهید. در این صورت مطمئن می شوید. که بخش های رنگ شده به روزنامه و کف نمی چسبد. این دست اول رنگ است که در اصطلاح به آن آستر رنگ می‌گویند. موقع زدن آستر رنگ لازم نیست زیاد دقت کنید. اما در هنگام رنگ آمیزی حتما به دقت بالا نیاز خواهید داشت.

در هنگام آسترزدن یا رنگ آمیزی درهای تخت، از یک سمت به سمت دیگر با بالا به پایین رنگ آمیزی کنید. در مورد درهای طرح دار یا هر قسمت غیر تخت، بهتر است از قسمت های برجسته آغاز کرده و به نقاط پایین تر بیایید. درباره تکه جلویی کشوها باید از چهارچوب رنگ آمیزی را آغاز کرده و به سمت مرکز و گوشه ها بروید.

پس از خشک شدن آستر، در را برگردانده و سمت دیگر را نیز بتونه کنید.

۷٫ خود کابینت ها را آستر بزنید

با کمک چسب نقاشی ساختمان قسمت های داخلی که نمی خواهید. به رنگ آغشته شود را بپوشانید. سپس قسمت های برش دار محل اتصال کابینت با دیوار، سقف یا زمین را چسب کاری کنید. برای این قسمت ها باید از قلموی باریک استفاده کنید.

قلمو را در رنگ فرو برده و آن را روی کابینت در نزدیکی دیوار یا سطوح دیگر فرود آورید. سپس چسب را برداشته و روی سطح دیوار یا سقف بچسبانید. پس از اینکه توانستید این قسمت ها را خوب انجام دهید شاید دیگر به استفاده از چسب نیاز نباشد. سپس باید با ضربات افقی این قسمت ها را بتونه کنید. سپس قسمت مقابل کابینت را بتونه کنید.

۸٫ دو لایه رنگ به کار ببرید

بر روی تمام سطوح بتونه شده دو لایه رنگ به کار ببرید. و ضربات رنگ را از بالا به پایین وارد کنید. پس از خشک شدن رنگ، که معمولا چهار ساعت طول می کشد، یک لایه دیگر رنگ کنید. اکنون می توانید درها و کشوها را رنگ کرده و از آشپزخانه جدیدتان لذت ببرید.

مطالب دیگر: روش نگهداری رنگ

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!