24236652 - builder worker painting facade of high-rise building with roller


خانه > وبلاگ > انواع رنگ > نکات رنگ آمیزی نمای ساختمان

نکات رنگ آمیزی نمای ساختمان

نکات رنگ آمیزی نمای ساختمان :نمای سیمانی به دلیل بافت و جنس خاص، هر چند سال یک بار مقادیر زیادی گرده، دوده و آلودگی به خود جذب می‌کند و نیاز به رنگ امیزی نما را ایجاد می‌نماید.این آلودگی‌ها تاثیر به شدت منفی بر جنبه‌های بصری و جلوه ساختمان خواهند گذاشت. از این رو رنگ امیزی نمای سیمانی می‌تواند به بهبود ظاهری ساختمان کمک زیادی کند و روح دوباره ای به بنا ببخشد. 

مراحل رنگ آمیزی

زیر سازی

زیرسازی برای بهتر نشستن رنگ و ظاهر تمیزتر و باکیفیت‌تر، انجام می‌شود. در زیر سازی برای رنگ امیزی نما، ابتدا باید نمای ساختمان کاملا شسته شود. پاک شدن نما از گرده و دوده و غبار پیش از رنگ امیزی لازم است. این شستشو با کارواش‌های صنعتی یا واترجت انجام می‌شود.

در ادامه باید پوسته زیرین و قدیمی رنگ، به طور کامل برداشته شود. بخش اعظم این پوسته، با شستشو توسط واترجت برطرف خواهد شد. مابقی آن باید توسط فرد متخصص و با ابزارهای مخصوص کنده و برداشته شود. حال باید به یک سطح صاف و یک‌دست برسیم تا بتوانیم رنگ امیزی نما را پیش ببریم.هرگونه ترک، شکاف، شکستگی و پوسته پوسته بودن در سطح نما باید برطرف شود. با بتونه و انواع مختلف ملات، تمام این عیوب پر می‌شوند و سطح کار کاملا یک دست و مناسب خواهد شد.

رنگ آمیزی

نکات رنگ آمیزی نمای ساختمان رنگ امیزی نما را حتما به یک فرد متخصص باتجربه بسپارید. تجربه در این زمینه نقش پررنگی را بازی می‌کند و می‌توان گفت رنگ امیزی نما در مقایسه با نقاشی داخلی ساختمان حساسیت بالاتری دارد و اگر درست اجرا نشود، علاوه بر نامطلوب شدن نتیجه از لحاظ ظاهری، کیفیت و دوام کار نیز پایین خواهد بود.

پروسه رنگ امیزی نمای ساختمان معمولا به دو روش انجام می‌شود. روش سنتی همان استفاده از داربست است؛ اما روش دوم و امروزی‌تر، روش راپل است. در روش راپل نقاش توسط کابل‌های مخصوص، به جابجایی در ارتفاع می‌پردازند. از مزایای راپل، ایمنی بیشتر و همچنین عرصه بازتر برای حرکت نقاش است.

نکات

  • رنگ باید به اندازه کافی عایق رطوبت باشد تا در قبال برف و باران از خود مقاومت نشان داده و به سرعت آسیب نبیند.
  • رنگ نمای ساختمان باید در قبال اشعه UV خورشید از خود مقاومت نشان دهد.
  • هتر است رنگ نما، از جنسی باشد که کمترین میزان گرد و غبار و آلودگی را به خود جذب کند. از آنجایی که میزان ریزگرد به طور مشخص در کلان‌شهرها بالا است، اگر رنگ نما این خصوصیت را نداشته باشد به سرعت کدر و کثیف می‌شود.
  • رنگ امیزی نما باید در ضخامت درست اجرا شود. پیاده سازی رنگ در ضخامت مطلوب، خاصیت کشسانی آن را افزایش خواهد داد و رنگ دوام بالاتری خواهد داشت.

مطالب دیگر:رنگ اکریلیک چیست؟

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!