خانه > وبلاگ > انواع رنگ > انواع رنگ اکریلیک

انواع رنگ اکریلیک

انواع رنگ اکریلیک: رنگ اکریلیک یک رنگ با سرعت خشک شدن بالاست که از پخش شدن پیگمنت‌ها (رنگدانه) در امولسیون پلیمر اکریلیک ساخته شده است. این رنگ‌ها قابل حل در آب بوده اما زمانی که رنگ اعمال شده خشک می‌شود مقاومت در برابر آب خواهد داشت.رنگ اکریلیک قابلیت اعمال بر روی سطوح مختلف مانند بتن، آجر، گچ،فلز و… را دارد. البته بسته به نوع سطح می‌بایست از رنگ‌های مخصوص همچون ضدزنگ و … نیز استفاده نمود.رنگ‌های اکریلیک چنانچه ار رزین‌های مرغوب تهیه شده باشد دارای قابلیت شستشویی مناسب است و نسبت به رنگ‌های پلاستیک ثبات شستشویی بالاتری دارد اما نسبت به رنگ‌های روغنی آلکیدی ثبات کمتری دارد.

طریقه مصرف

  • قبل از رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک سطح را کاملا تمیز کرده و باید کاملا خشک باشد.
  • در سطوح بیرونی ساختمان از قبیل بتن و سیمان تخته ماله، شستشو به وسیلهٔ واترجت (آب فشار قوی) توصیه می‌گردد.
  • برای رنگ آمیزی ابتدا رنگ را به طور کامل مخلوط کنید. برای رقیق کردن آن حدودا به میزان ۱۵-۲۰ درصد وزنی رنگ،به آن آب اضافه کنید.
  • به وسیلهٔ غلتک، قلم‌مو یا پمپ رنگ پاش بدون هوا (ایرلس) پرایمر آماده شده را بر روی سطح خشک و فاقد هرگونه آلودگی اعمال نمائید.
  • استفاده از غلتک برای رنگ آمیزی آن مناسب‌تر است.
  • خشک شدن آستری اکریلیک بسته به رطوبت و درجه حرارت حدودا ۶-۴ ساعت طول می‌کشد.

رنگ اکریلیک پایه حلال

این رنگ‌ها بر پایه حلال (حلال‌های آروماتیک و استرها و…) بوده و یکی از مهم‌ترین کاربردهای این نوع رنگ، استفاده در رنگ‌های ترافیکی می‌باشد.رنگ‌های ترافیک سرد بر پایه رزین‌های اکریلیک ترموپلاست بوده و خواص فزیکی و مکانیکی مطلوبی دارد.هم‌چنین رنگ‌های ترافیکی چند جزئی(به کار رفته در رمپ‌های راه‌ها و حاشیه بزرگراه‌ها) بر پایه رزین‌های اکریلیک ترموست هستند که دوام و ماندگاری خوبی دارند.

مطالب دیگر:رنگ اکریلیک

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!