رنگ اکریلیک ساختمان

رنگ اکریلیک ساختمان:حلال ها دو نوع هستن. یا پایه روغنی دارن مثل تینر و یا پایه آبی دارن مثل آب شهری.از طرفی، رنگ ها هم بر اساس ترکیبات سازنده شون با یکی از این دوتا حلال بکار میرن. از این بین دو، رنگ اکریلیک پایه آبی داره و حلالش هم باید پایه آبی داشته باشه. خب طبیعیه که آب شهری مقرون به صرفه ترین حلال برای اونه و همه جا پیدا میشه.

نحوه ترکیب رنگ اکریلیک با آب

غلظت زیاد رنگ برای بعضی از محل ها کاربردی نداره و فقط باعث هدر رفت مصالح میشه. از طرفی هم غلظت کم باعث میشه رنگ به محل، نچسبه و به راحتی اجرا نشه. البته در بعضی موارد میشه از روان کننده رنگ اکریلیک هم استفاده کرد.

معمولا نسبت ها بسته به محلی که رنگ زده میشه متفاوته. ولی برای دیوارهای داخلی که گچ دارن از نسبت چهار به یک استفاده میکنن. یعنی به ازای هر چهار کیلو رنگ اکریلیک، یه کیلو آب اضافه میشه. این نسبت برای دیوارهای سیمانی بیشتره و از آب بیشتر استفاده میکنن.

وسایل مناسب برای رنگ آمیزی چیه؟

رنگ آمیزی ساختمان به دو صورت دستی و مکانیکی انجام میشه. وسایل این دو روش رو در ادامه مینویسم.

۱. رنگ آمیزی ساختمان به روش دستی

روش دستی با دو وسیله انجام میشه. یکی قلمو که بهش چرتکه نقاشی هم میگن و دیگری غلطک مخصوص رنگ اکریلیک.

از قلمو بیشتر برای محل هایی استفاده میشه که غلطک امکان رنگ کردن اونها رو نداره. همچنین اگه به جای غلطک استفاده بشه، امکان این که رنگ کاری بطور نامنظم انجام بشه خیلی زیاده و همپوشانی ها خوب انجام نمیشن.

رنگی شیمیایی که با خواص دوام و درخشندگیش نخست در صنعت اتوموبیل سازی به کار رفت و اخیراً نیز در انواع نقاشی‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌است. رزین‌های آکریلیک به دو دسته پایه حلال نفتی و حلال آب تقسیم می‌شوند. خصوصاً آن دسته که به آسانی در آب حل می‌شود، زود خشک می‌شود و سطحی سخت و آسیب‌ناپذیر به وجود می‌آورد، گرچه باید افزود فاقد خواص ظرافت پذیری و عمق و جلای رنگ روغن یا آکرلیک پایه حلالی است. رنگ‌های اکریلیک بسیار متنوع هستند و برای ایجاد بافت در سطوح مناسبند چون غلظت بالایی دارند و به سرعت خشک می‌شوند. رنگ اکریلیک انعطاف‌پذیر است و به همین علت روی تمام سطوح از جمله مدل‌های خمیر کاغذ پارچه و کفش قابل استفاده است. 

اولین بار در دهه ۱۹۵۰ رنگ اکریلیک ساخته شد از یک پروتئین مصنوعی برای اتصال رنگدانه ها استفاده می کند. از آنجا که می توان آن را با آب رقیق کرد و بسته به اینکه چقدر آب به آن اضافه می شود، نازک یا ضخیم مورد استفاده قرار گیرد، می تواند شبیه آب رنگ یا یک نقاشی رنگ روغن باشد، یا ویژگی های منحصر به فرد خود را داشته باشد که با رسانه های دیگر دست نیافتنی نیست. رنگ اکریلیک هنگامی که خشک شد ضد آب است. نکته جالب در مورد این رنگ ­ها این است که کار با آن­ ها بسیار ساده­ تر از رنگ ­های روغنی است. از آنجا که پایه این رنگ ­ها آب است، به راحتی قابل استفاده­ اند و سریع خشک می‌شوند. بنابراین در مدت زمان کوتاهی می توان دو لایه رنگ را روی سطح موردنظر پیاده کرده و به پوشش صاف و یکنواختی رسید.

انواع رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک سه نوع دارد مات ، نیمه مات ، براق ، نوع مات آن از همه خاصیتهای ممکن برخوردار نیست از جمله قابلیت شستشو بودن و استحکام.

مزایا و معایب

قابلیت شستشو. سرعت خشک شدن بالا. سهولت اجراء و قابل رقیق شدن با آب. مقاومت فوق‌العاده در برابر سایش. مقاومت در برابر اشعه خورشید یا uv یا نور ماوراء بنفش. سازگار با محیط زیست. قدرت پوشانندگی بسیار عالی. بدون بوی نامطبوع. ساخته شده از بهترین مواد اولیه و تکنولوژی بالا. عدم ایجاد حساسیت. مناسب برای سطوح گچی، سیمانی، آجری. زود خشک می‌شوند و خواص ضد باکتری و کپک دارند. معایب رنگ آکریلیک آب پایه: چنانچه با قلم مو بروی سطوح صاف و صیقلی اعمال شوند رد قلمو مشخص خواهد بود. براقیت کمتری نسبت به بقیه رنگ‌ها دارند.ضمن اینکه به دلیل ترکیبات این رنگ هنگام اجرا ظرف محتوی رنگ به دلیل چسبندگی و سرعت خشک شدن این محصول پر از تکه‌های لاتکس گونه می‌شود.

کاربرد

رنگ های اکریلیک قابلیت اجرا بر روی تمامی سطوح رو دارند. فرقی نمیکنه این سطوح گچی باشن یا بتنی یا آجری! همچنین میتونین برروی سطوح داخلی و خارجی هم از رنگ های اکریلیک استفاده کنین. یعنی رنگ های اکریلیک قابلیت استفاده به عنوان نمای ساختمان رو هم دارند. رنگ های اکریلیک دارای نوع ضد زنگ هم هستند که برای سطوح فلزی استفاده میشن.

نکات

قبل از استفاده کلیه رنگ‌ها را کاملاً هم بزنید.

رنگ‌های اکریلیک مصارف بیرونی را در زیر نور مستقیم خورشید بکار نبرید.

اگراحتمال می‌دهیدکه در۴–۳ ساعت آینده باران خواهد بارید رنگ‌های اکریلیک مصارف بیرونی را اعمال کنید.

رنگ‌های اکریلیک مصارف داخلی و بیرونی را به هیچ وجه بر روی سطوح خیس اعمال نکنید.

محدوده دمایی مناسب جهت اعمال رنگ‌های اکریلیک ۳۵–۱۰درجه سانتیگراد می‌باشد.

در رطوبت نسبی بیش از ۸۰% رنگ امیزی نکنید

ابزار مورد استفاده را بلافاصله بعد از اتمام کار با آب شستشه و در داخل ظرف محتوی نفت یا حلال دیگری نگهداری کنید.

اگر این رنگ‌ها بر روی لباس ریخته شوند باید بلافاصله با آب گرم و صابون شسته شوند در غیر اینصورت پس از خشک شدن غیرقابل برگشت خواهند بود.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!