پیستوله رنگ آمیزی چیست؟

پیستوله رنگ آمیزی چیست؟


پیستوله رنگ آمیزی چیست؟

پیستوله رنگ آمیزی چیست؟ افشانه رنگ وسیله برای رنگ‌آمیزی است. که با نام‌های دیگری همچون اسپری زنگ، پیستوله نقاشی شناخته می‌شود. اسپری یک تکنیک رنگ‌آمیزی است که در آن یک دستگاه مواد پوششی (رنگ، جوهر، لاک و غیره) را از طریق هوا روی یک سطح می‌پاشد. در رایج‌ترین انواع آن از گاز فشرده (معمولاً هوا) برای اتمیزه کردن و هدایت ذرات رنگ استفاده می‌کنند.

پیستوله اسپری از قلم بادی به وجود آمده‌اند. و این دو معمولاً از نظر اندازه و الگوی اسپری که تولید می‌کنند متمایز می‌شوند. ایربراش‌ها دستی هستند و به جای برس برای کارهای دقیق مانند روتوش عکس، نقاشی ناخن یا هنرهای زیبا استفاده می‌شوند. اسپری تفنگ بادی معمولاً از تجهیزات بزرگتری استفاده می‌کند. معمولاً برای پوشاندن سطوح بزرگ با پوشش یکنواخت مایع استفاده می‌شود. تفنگ‌های اسپری (پیستوله‌ها) می‌توانند خودکار یا دستی باشند و دارای سرهای قابل تعویض برای الگوهای مختلف اسپری باشند.

انواع افشانه رنگ

پیستوله بادی

این فرایند زمانی اتفاق می‌افتد که رنگ با استفاده از یک تفنگ اسپری تحت فشار هوا بر روی یک جسم پاشیده می‌شود. تفنگ بادی (پیستوله) دارای نازل، حوضچه رنگ و کمپرسور هوا می‌باشد.

هنگامی که ماشه فشار داده می‌شود، رنگ با جریان هوای فشرده مخلوط می‌شود و از سوراخ آن به بیرون پاشیده می‌شود.

با توجه به طیف گسترده‌ای از شکل‌ها و اندازه‌های نازل، غلظت رنگ می‌تواند متفاوت باشد. شکل قطعه کار و قوام و الگوی رنگ مورد نظر از عوامل مهم در انتخاب نازل هستند. سه نازل رایج عبارتند از: مخروط کامل، مخروط توخالی و جریان صاف.

دو نوع فرایند پاشش با پیستوله وجود دارد. در روش کار دستی، بخش پاشش مخلوط رنگ و هوا توسط یک اپراتور ماهر، در فاصله حدود ۶ تا ۱۰ اینچ (۱۵–۲۵ سانتیمتر) از جسم نگه داشته می‌شود. و به جلو و عقب روی سطح حرکت داده می‌شود، هر حرکت روی قبلی همپوشانی دارد. تا پوششی پیوسته بدست آید.

در فرایند خودکار، سر پیستوله به یک بازوی متصل می‌شود. شیئی که رنگ آمیزی می‌شود معمولاً روی غلتک‌ها یا یک صفحه گردان قرار می‌گیرد تا از پوشش یکسان رنگ در همه طرف‌ها اطمینان حاصل شود.

حجم بالا فشار کم

فشار کم حجم بالا (HVLP) مشابه یک پیستوله معمولی است که از کمپرسور برای تأمین هوا استفاده می‌کند، اما خود پیستوله به فشار کمتری (LP) نیاز دارد. حجم بالاتر (HV) هوا برای آئروسل کردن و به حرکت درآوردن رنگ در فشار هوای کمتر استفاده می‌شود. نتیجه این است که نسبت بیشتری از رنگ به سطح هدف می‌رسد و باعث کاهش مصرف مواد و آلودگی کمتر هوا می‌شود.

اغلب به یک رگولاتور نیاز است تا فشار هوای یک کمپرسور معمولی برای تفنگ اسپری HVLP کاهش یابد. از طرف دیگر، می‌توان از یک واحد توربین (معمولاً شامل یک موتور جاروبرقی، با نصب معکوس) برای به حرکت درآوردن هوا بدون نیاز به خط هوایی که به سمت کمپرسور حرکت می‌کند، استفاده کرد.

معایب پیستوله

رنگ آمیزی به شکل اسپری خطراتی جدی برای سلامتی ایجاد می‌کند که بر سیستم تنفسی، عصبی و گردش خون تأثیر می‌گذارد. به‌طور مشابه، استفاده از حلال‌ها برای تمیز کردن دست‌ها از آثار و بقایای رنگ ممکن است باعث تحریک پوست یا مشکلات جدی‌تر شود، زیرا بسیاری از آنها سرطان‌زا یا سمی هستند. کار با موادی مانند رنگ و تینر، که حاوی ترکیباتی است که به‌طور بالقوه برای سلامتی مضر یا حتی کشنده هستند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!