خانه > وبلاگ > انواع رنگ > رنگ روغن چیست؟

رنگ روغن چیست؟

رنگ روغن چیست؟رنگ های روغن ساختمان با اینکه در حال حاضر طرفداران زیادی دارد. اما به دلیل معایبش، استفاده از آن در حال کاهش است. مهمترین دلیلی که رنگ روغن با وجود قدیمی بودن و معایبی که دارد. هنوز در حال استفاده است، ضد آب بودن و قابلیت شستشوی آن است. علت این مسأله به ساختار شیمیایی این نوع رنگ برمیگرده. این رنگ دارای پایه ی حلال نفتی بوده و بنابراین در آب حل نمیشه.

البته با وجود رو به کاهش بودن استفاده از رنگ روغن و افزایش سهم رنگ های جدید تر مثل رنگ اکریلیک، مولتی کالر و … در بازار ، هنوز هم برای رنگ آمیزی فلز ها مثل چارچوب درب و پنجره و همچنین سطوح چوبی و نمای ساختمان، از رنگ روغن استفاده می شود.

رنگ روغن دارای سه نوع است :مات و براق . رنگ براق دوام و ماندگاری بیشتر نسبت به رنگ مات دارد. و برای همین در سطوحی که در معرض نور آفتاب هستند بیشتر استفاده مشود.از رنگ روغن مات در داخل ساختمان ها و بر روی سطوح گچی بیشتر استفاده میشود.

رنگ آمیزی با رنگ روغن

اولین مرحله برای رنگ آمیزی با رنگ روغن بتونه کاری است.در این مرحله کلیه ی محل هایی که برروی دیوار و یا سایر محل های رنگ آمیزی، دارای فرورفتگی یا نقص هستند، نقصشون به کمک بتونه برطرف میشه و روی اون سمباده کشیده میشه. در این وضعیت سطح مورد نظر، به مقدار مناسبی از همواری میرسه.

مرحله دوم  آستری زدن است. آستری میتونه از جنس رنگ اصلی باشه یا اینکه از رنگ مخصوص آستری استفاده بشه که توصیه میشه از نقاش بخواین که از رنگ مخصوص آستری براتون استفاده کنه.

در مرحله سوم بعد از استری زدن با بتونه ی مخصوصی لکه گیری و موج گیری انجام میشود و درنهایت سمباده برروی سطح کشیده شده و گرد و غبار ناشی از بتونه زدن و سمباده زدن گرفته میشه تا سطح آماده ی آستر دوم یا دست دوم رنگ بشه.

بعد از انجام مراحل بالا نوبت به رنگ زدن و پایان کار میشود.

مزایا و معایب

رنگ روغنی دارای درخشندگی مناسب است و پوشانندگی خوبی دارد و می توان ان را در سطوح مختلف استفاده کرد. نقاشان حرفه ای از رنگ روغن استفاده می کنند . چون که ماندگاری بالا دارند و با دوام هستند وقابلیت چسبندگی دارد.قابلیت شستشوی بالای رنگ های روغنی یکی از ویژگی مهم است.

با استفاده از رنگ روغنی برای رنگ آمیزی دیوار ها، به دلیل اینکه دارای پایه ی حلال نفتی هستند. میتوانید به راحتی دیوار های منزل رو با آب شستشو بدید.

به دلیل ضد آب بودن برای رنگ آمیزی نرده و چارچوب ها و درب های فلزی و چوبی رنگ روغنی بسیار مناسب است.

یکی از مهم ترین ویژگی ان این است. که قابل استفاده در مکانهای با رطوبت بالا است ومقاوم در برابر رشد کپک است.

دیر خشک شدن در سطح مختلف و زما بر بودن فرایند خشک شدن پیاده سازی و استفاده سخت در سطوح مختلف از معایب رنگ روغن است.

همچنین تمیزشوندگی سخت از روی سطوح مختلف

انتشار مواد سمی و مضر

داشتن بو بدلیل ترکیبات شیمیایی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!